Jak osiągnąć zawodowy sukces?

Opłacalna branża czy podążanie za pasją?

Jak osiągnąć zawodowy sukces?

Jesteś maturzystą? Nie znalazłeś jeszcze kierunku pasującego do Twoich zainteresowań? Wobec tego spróbuj wykonać następujące ćwiczenie. Weź kartkę i długopis. Wypisz rzeczy, które Cię pasjonują i czynności, które lubisz wykonywać. Wypisz tematy, które wydają się dla Ciebie ciekawe i kierunki studiów które Cię potencjalnie interesują. Napisz co chciałbyś robić i kim być (załóż, że nie ma ograniczeń). Zastanów się też do czego dążysz, co chcesz osiągnąć i zapisz to na kartce. Na końcu napisz dlaczego właśnie to chciałbyś robić i jakie są tego wady i zalety.

Jeśli już wypisałeś swoje marzenia i cele, czas na zebranie informacji o wybranym przez Ciebie kierunku. Na początek wypytaj osoby, które kończą studiowanie danego kierunku. Uzyskasz dzięki temu bezpieczne informacje i sprawdzisz czy Twoje wyobrażenie o tym kierunku pokrywa się z tym co mówią inni. Po takiej rozmowie, możesz również zadać pytania osobom, które pracują w branży jaka Cię interesuje (choćby na internetowym forum danej branży). Dowiesz się jak wygląda ich praca, czy chętnie ją wykonują, czy jest to zawód pożądany na rynku pracy i czy łatwo jest ową pracę znaleźć.

Przy wyborze właściwej drogi, mogą pomóc Ci także Twoi rodzice, którzy w swoim życiu zdobyli już więcej doświadczenia i spojrzą na to z dojrzalszej perspektywy.

Sam dyplom nie zapewni Ci sukcesu. Musisz robić coś więcej. Musisz zadbać o ukierunkowanie się na osiąganie celów. Wykorzystaj czas studiów i ćwicz cechy takie jak: inteligencja emocjonalna, pozytywny światopogląd, świadomość organizacyjna, zdolność do dostosowania się, umiejętność pracy w grupie czy radzenie sobie konfliktami. Zadbaj o rozwój osobisty. Przede wszystkim dużo czytaj i zadawaj pytania, by utwierdzić się w tym czy dana branża jest odpowiednia dla Ciebie.

 

“Ciężka praca popłaca” oraz “Nie od razu Rzym zbudowano”

Piętaj też o tym, że nie da się osiągnąć wszystkiego w ciągu krótkiego czasu, budowanie kariery zawodowej to wieloletni proces. Dojście do upragnionego celu będzie trudne i czasochłonne, a efekty przez długi czas pozostawią wiele do życzenia. To właśnie dlatego nie powinieneś wybierać pracy, która Cię nie kręci. Nawet jeśli w tej branży zarabia się duże pieniądze, najpewniej i tak ich nie zobaczyć. Nie bez pasji.

Poszukaj pracy zgodnej z Twoimi predyspozycjami zawodowymi. Takiej, której wykonywanie będzie dla Ciebie przyjemnością, a stanie profesjonalistą będzie pasjonującym wyzwaniem. Dłuższa droga i większe starania dadzą Ci w zamian ogrom satysfakcji i niemałe pieniądze. W końcu profesjonalizm od zawsze jest w cenie.

« powrót do poprzedniej strony

 

liczba wyświetleń: 17 465

data dodania: Wtorek, 18 listopada 2014