Jak osiągnąć zawodowy sukces?

Opłacalna branża czy podążanie za pasją?

Jesteś maturzystą? Nie znalazłeś jeszcze kierunku pasującego do Twoich zainteresowań? Wobec tego spróbuj wykonać następujące ćwiczenie. Weź kartkę i długopis. Wypisz rzeczy, które Cię pasjonują i czynności, które lubisz wykonywać. Wypisz tematy, które wydają się dla Ciebie ciekawe i kierunki studiów które Cię potencjalnie interesują. Napisz co chciałbyś robić i kim być (załóż, że nie ma ograniczeń). Zastanów się też do czego dążysz, co chcesz osiągnąć i zapisz to na kartce. Na końcu napisz dlaczego właśnie to chciałbyś robić i jakie są tego wady i zalety.

Jeśli już wypisałeś swoje marzenia i cele, czas na zebranie informacji o wybranym przez Ciebie kierunku. Na początek wypytaj osoby, które kończą studiowanie danego kierunku. Uzyskasz dzięki temu bezpieczne informacje i sprawdzisz czy Twoje wyobrażenie o tym kierunku pokrywa się z tym co mówią inni. Po takiej rozmowie, możesz również zadać pytania osobom, które pracują w branży jaka Cię interesuje (choćby na internetowym forum danej branży). Dowiesz się jak wygląda ich praca, czy chętnie ją wykonują, czy jest to zawód pożądany na rynku pracy i czy łatwo jest ową pracę znaleźć.

Przy wyborze właściwej drogi, mogą pomóc Ci także Twoi rodzice, którzy w swoim życiu zdobyli już więcej doświadczenia i spojrzą na to z dojrzalszej perspektywy.

Sam dyplom nie zapewni Ci sukcesu. Musisz robić coś więcej. Musisz zadbać o ukierunkowanie się na osiąganie celów. Wykorzystaj czas studiów i ćwicz cechy takie jak: inteligencja emocjonalna, pozytywny światopogląd, świadomość organizacyjna, zdolność do dostosowania się, umiejętność pracy w grupie czy radzenie sobie konfliktami. Zadbaj o rozwój osobisty. Przede wszystkim dużo czytaj i zadawaj pytania, by utwierdzić się w tym czy dana branża jest odpowiednia dla Ciebie.

 

“Ciężka praca popłaca” oraz “Nie od razu Rzym zbudowano”

Piętaj też o tym, że nie da się osiągnąć wszystkiego w ciągu krótkiego czasu, budowanie kariery zawodowej to wieloletni proces. Dojście do upragnionego celu będzie trudne i czasochłonne, a efekty przez długi czas pozostawią wiele do życzenia. To właśnie dlatego nie powinieneś wybierać pracy, która Cię nie kręci. Nawet jeśli w tej branży zarabia się duże pieniądze, najpewniej i tak ich nie zobaczyć. Nie bez pasji.

Poszukaj pracy zgodnej z Twoimi predyspozycjami zawodowymi. Takiej, której wykonywanie będzie dla Ciebie przyjemnością, a stanie profesjonalistą będzie pasjonującym wyzwaniem. Dłuższa droga i większe starania dadzą Ci w zamian ogrom satysfakcji i niemałe pieniądze. W końcu profesjonalizm od zawsze jest w cenie.

« powrót do poprzedniej strony

 

liczba wyświetleń: 14 055

data dodania: Wtorek, 18 listopada 2014